poniedziałek, 29 marca 2010

28 kolejka Bundesligi i trochę więcej

Piątek

Eintracht uskrzydlony dobrą grą i przede wszystkim zwycięstwem nad wicemistrzem kraju pojechał do Bochum mierzyć się z tamtejszym VFL i to spotkanie wygrał 2:1. W przekroju całych 90 minut przyjezdni byli zespołem zdecydowanie lepszym i mimo że musieli gonić wynik, to im się udało. Pozostało jeszcze 6 gier do końca, więc nie mało, ale raczej Frankfurtczykom nie uda się zająć miejsca piątego, bo tracą 7 oczek i mają kilku silniejszych kadrowo konkurentów.

Sobota

Owy dzień przyniósł niekwestionowany hit 28 kolejki Bundesligi, bo na Allianz Arena Bayern Monachium podejmował VFB Stuttgart w ramach derbów Południa. Liczyłem na 3 punkty, bo miałem nadzieję, że środowy mecz z Schalke był zwiastunem powrotu do dobrej formy Bawarczyków, ale się pomyliłem. Nie oglądałem widowiska, gdyż byłem poza domem, ale podopieczni Van Gaala grali słabo, bez polotu oraz pomysłu i schodzili z murawy pokonani stosunkiem 1:2. Goście byli ekipą lepszą i nie ma co do tego wątpliwości. Martwi co innego – Arjen Robben, który podobnie jak Ribery rozpoczął spotkanie od ławki rezerwowych, bo był oszczędzany na Manchester, doznał kontuzji i jego występ we wtorkowym meczu Ligi Mistrzów jest raczej wykluczony. Naprawdę nie jest dobrze, bo kontuzje kluczowych graczy, utrata pozycji lidera i brak formy stawiają Monachijczyków w roli chłopców do bicia we wtorek.

Sporo goli można było zobaczyć w Hannoverze, gdzie gospodarze mierzyli się z FC Koln. Podopieczni Mirko Slomki polegli 1:4 i po dwóch zwycięstwach z rzędu teraz przyszły dwie porażki. Kolonia już po niespełna 30 minutach gry prowadziła 3:0, a na wyróżnienie zasługuje piękna bramka Tosica – najładniejszy gol w Niemczech minionego weekendu - otwierająca wynik spotkania. Przez taki obrót sprawy gospodarze spadają z miejsca barażowego na miejsce oznaczające bezpośredni spadek. Lukas Podolski w zespole FC Koln całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych. Ten sezon jest fatalny dla Niemca.

Hertha, której aż 5 piłkarzy znalazło się w 11 kolejki sprzed tygodnia, nie miała łatwego zadania, bo gościła będącą na fali Borussię Dortmund. Zapowiadało się na ciekawą rywalizuję i rzeczywiście mecz, mimo że zakończył się bezbramkowym remisem, nie mógł nudzić. Sytuacji strzeleckich z obydwu stron nie brakowało, ale skuteczności owszem. Myślę, że ten remis nie zadowala żadną ze stron, mając na uwadze, co zdarzyło się na innych stadionach w tej serii spotkań.

Wilki na pewno niesamowicie rozwścieczone zdewastowaniem w zeszłym tygodniu przez Starą Damę 1:5 przyjechały do Mainz po pewne zwycięstwo. W składzie Wolsfburga po długiej przerwie spowodowanej kontuzją pojawił się Diego Bengalio – jeden z najlepszych bramkarzy ligi niemieckiej. Wykazać się nie mógł, bo gospodarze nie oddali żadnego celnego strzału, mimo że stwarzali sytuacje podbramkowe. Jednak WFL okazało się być ekipą skuteczniejszą i po 2 golach autorstwa Dzeko w końcowych dziesięciu minutach rywalizacji zwyciężają 2:0.

Mecze z udziałem Werderu Brema nierzadko obfitują w sporą ilość trafień i tak samo było teraz. Gracze Schafa rozprawili się na własnym obiekcie z Norymbergą 4:2, a strzelanie bardzo szybko, bo już w 1 minucie rozpoczął Mertesacker. Po 32 minutach było 3:0 i wydawało się, że jest po meczu, ale goście wykazali się determinacją, doprowadzając do 3:2. Jak wiadomo, skończyło się na 4:2, bo golkiper gości udał się w pole karne Bremeńczyków na ostatni rzut rożny i nie zdążył wrócić, a gospodarze wyprowadzili zabójczą kontrę. Werder dzięki tej wygranej umacnia się na piątej pozycji w tabeli.

Kto wie, czy nie większym hitem niż rywalizacja Bayernu ze Stuttgartem nie był pojedynek z Leverkusen, gdzie miejscowy Bayer, będący na 3 miejscu w lidze, mierzył się z wicelider Schalke. Aptekarzy przegrywają 2:0 i jest to ich druga porażka z rzędu w podobnym stylu, bo znowu mieli znaczną przewagę w posiadaniu piłki. Bramki strzelał Kuranyi i dzięki tym trafieniom obejmuje prowadzenie w klasyfikacji strzelców, a jego zespół w tabeli. Bayer natomiast musi się wziąć w garść, bo byli przez tak długo niepokonanym zespołem, a obecnie niepewnie wygląda ich pobyt w pierwszej trójce. Dodając do tego fakt, że przed nimi trudne pojedynki z Frankfurtem, VFB oraz Bayernem, może być naprawdę nieciekawie, jak nic się nie zmieni.

Niedziela

Hoffenheim, które w sumie było lepsze, remisuje przed własną publicznością 1:1 z broniącym się przed spadkiem Freiburgiem. Dla gości punkt wywieziony na pewno jest ważny, ale z wygranej cieszyliby się zdecydowanie bardziej, biorąc pod uwagę, że Norymberga jak i Mainz w tej kolejce nie punktowały.

W ostatnim spotkaniu 28 rundy Bundesligi Borussia Moenchengladbach gościła Hamburg, któremu ostatnio nie idzie zbyt dobrze i który musi zdobywać punkty, bo perspektywa gry w Lidze Europejskiej w sezonie 2010/2011 się oddala. Niestety, ale goście nie byli w stanie zwyciężyć i muszą się zadowolić jedynie remisem 1:1.